top of page

ארזי הלבנון - קבלן מורשה לפינוי אסבסט

בהתאם לחוק,
פירוק אסבסט יתבצע רק על ידי קבלן מורשה!

אסבסט הוא חומר נוח לעבודה, ושימושים בו מוכרים לאנושות כבר בתקופת מצריים העתיקה, אז חלק מחניטות המלכים נעשו תוך שימוש באסבסט. אבל מזה מעל שני עשורים שאנחנו מודעים היטב לסכנות הבריאותיות שבשימוש באסבסט. לוחות אסבסט כשלעצמם אינם מהווים מפגע בריאותי כל עוד הם שלמים – אולם, מרגע שהם ניזוקים, מתפוררים או נשברים, סיבי החומר משתחררים לאוויר, וכבר הוכח כי אלה גורמים לסוגים שונים של סרטן (סרטן הריאות, מזותליומה, וסרטן ברונכיאלי) ולמחלה נוספת המכונה אזבסטוזיס, מחלת ריאה קשה.

היום, כבר לא משתמשים באסבסט בפרויקטים של בנייה ופיתוח. ביחד עם זאת, לוחות אסבסט עדיין נפוצים בגגות ומבנים שנבנו לפני מעל עשור – ומכיוון שאי אפשר לחזות מתי הלוחות ייפגמו, רבים מעוניינים "להיפטר" מלוחות האסבסט בביתם ולבנות מחדש תוך שימוש בחומרים בטוחים למשפחה ולדיירים.

פירוק אסבסט הינו מלאכה לא פשוטה, וחשוב לדעת כי על פי הנחיות המשרד להגנת הסביבה, לשם מלאכה זו יש להעסיק אך ורק קבלנים מורשים לפירוק אסבסט. קבלן פינוי אסבסט יפעל על פי "חוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק (התשע"א-2011)", המחייב כל קבלן מורשה לפינוי אסבסט בתהליך מסודר, תוך שהוא מחוייב להודיע לכלל הדיירים ברדיוס של כחמישים מטרים ממקום הפינוי, לגדר את המקום ולשלט אותו בהתאם לטיב העבודה, לפנות באופן זהיר את לוחות האסבסט ועוד.

מה כולל חוק פינוי אסבסט וכיצד מבוצע פינוי ופירוק אסבסט? איך בוחרים קבלן לפינוי אסבסט ומתי מותר לפרק גג עשוי אסבסט לבד? על כל אלה ועוד – לפניכם.

איך מפנים אסבסט – מה אומר החוק?

לתהליך פירוק אסבסט סכנות בריאותיות משמעותיות. על כן, המשרד להגנת הסביבה ניסח חוק מיוחד, המחייב רק קבלנים מורשים לפירוק אסבסט לעשות במלאכה, תוך שמירה על מסגרת של כללים, בהם:
 

 • יש לדווח לכל דייר ברדיוס של 50 מטרים על מועד הפירוק, על מנת לאפשר למי שעלול להיחשף לנשימת סיבי אסבסט להתפנות מהמקום למשך זמן העבודה
   

 • יש לגדר ולשלט את מקום הפינוי בצורה ברורה
   

 • קבלן פינוי אסבסט מורשה יגיע למקום העבודה כשהוא חובש מסיכה ולבוש חליפה שתגן עליו מפני חשיפה לסיבי האסבסט
   

 • יש להכין את הבית לעבודה: יש לפנות מהבית כל רהיט וחפץ שניתן לנייד, חפצים שמקובעים למקומם ייעטפו בשכבת ניילון עבה שתבטיח כי סיבי האסבסט לא ייספגו בחלל החדרים ויהוו מפגע בריאותי לאחר פינוי האסבסט מהמקום
   

 • אין לשבור, למעוך, לרסק או להזיק ללוחות האסבסט המפונים תוך כדי העבודה, אלא יש לפרק אותם בשלמותם תוך שחרור הברגים בלבד
   

 • לאחר הפירוק לוחות האסבסט ייעטפו בשקי ניילון אטומים
   

 • קבלן מורשה לפירוק אסבסט יפנה את לוחות האסבסט מן המקום ברכב מסומן – למטמנה העוסקת בפינוי אסבסט בלבד
   

 • לאחר הפירוק על הקבלן להגיש דו"ח פירוק למשרד להגנת הסביבהכפי שניתן לראות – ישנה התייחסות מיוחדת וכוללת לתהליך פירוק ופינוי אסבסט, והחוק מחייב תהליך פירוק אסבסט בטוח, שמפחית את הסיכוי לחשיפה ונשימה של סיבי אסבסט מזיקים.

בכל משטח אסבסט שהוא גדול מ – 50 מ"ר, חלה חובה להעסיק קבלן מורשה מטעם המשרד להגנת הסביבה בפירוק ובפינוי המשטח. הנה כמה מהכללים לפירוק ולפינוי משטחי אסבסט על פי חוק:

יוצאים מן הכלל – האם אפשר לפרק גג אסבסט ללא איש מקצוע מורשה?

ניתן להוציא היתר לפירוק אסבסט עצמאי בגגות ולוחות קטנים (פחות מ – 50 מ"ר), ורק כאשר לוחות האסבסט הם שלמים ואינם סדוקים – כלומר, הם במצב שאינם מהווים סכנה בריאותית.


ביחד עם זאת, חשוב לדעת כי מלאכת פירוק אסבסט, כמו גם פינוי אסבסט, הן מלאכות מסוכנות ומורכבות. על כן, גם בגגות קטנים או בעבודות פירוק אסבסט שניראות פשוטות – מומלץ בחום לעבוד אך ורק עם קבלן פינוי אסבסט מורשה ומנוסה.

פירוק גג אסבסט

 • לפני תחילת מלאכת הפירוק עצמה, יש להרטיב את לוחות האסבסט על מנת להפחית פיזור הסיבים במהלך העבודה.

 • אנשי המקצוע ילבשו חליפת מגן ויעטו מסיכה שתפחית את כמות סיבי האסבסט שינשמו תוך כדי ביצוע העבודה.

 • במהלך פירוק לוחות אסבסט, יש להבריג החוצה את הברגים והמחברים של הלוח בעדינות מתוך כוונה לפנות את הלוחות שלמים. חל איסור על שבירה, ריסוק או ניסור של לוחות האסבסט.
  חשוב לזכור: ככל שלוחות האסבסט נותרים שלמים וללא פגע, סיבי האסבסט אינם משתחררים לאוויר ואינם מסכנים את אנשי המקצועי המפרקים את הלוחות, ואת הדיירים במקום.

 • לאחר פירוק לוחות האסבסט, יש לאחסן אותם בשקי פלסטיק כפול עבים ואטומים המונעים שחרור של סיבי האסבסט והרעלים שבהם

 • יש לציין מעל יריעות הניילון האטומות את תכולת השק באותיות גדולות וברורות.

 • פינוי האסבסט מבוצע למתקנים ייחודיים המיועדים לפינוי אסבסט בלבד. אפילו הרכב המשמש לשינוע לוחות האסבסט ממקום הפירוק ועד למתקן הסילוק חייב להיות רכב אטום ומשולט בהתאם.

לאחר פינוי האסבסט

איש המקצוע מחויב לדגום את איכות האוויר באזור פירוק האסבסט ולוודא כי כמות סיבי האסבסט באוויר אינה חורגת מזו המותרת על פי חוק. לאחר ביצוע הדגימה, על איש המקצוע למלא דו"ח פירוק האסבסט ולהגישו למשרד להגנת הסביבה.

פירוק גג אסבסט – מחירים וקבלנים מורשים

בדרך כלל, בפרויקט פירוק גג אסבסט מחיר נדרש יהיה סביב 600 ₪ למ"ר גג – המחיר כולל הרכבת לוחות חדשים מחומרים שאינם מהווים סכנה בריאותית למי שנחשף אליהם, גם לא לאורך זמן או לאחר שהם ניזוקים.

הבחירה בקבלן פינוי אסבסט מקצועי ומנוסה שיטפל בהחלפת לוחות האסבסט שלכם ללוחות מחומרים בטוחים לשימוש, תיעשה בדרך כלל על פי הסמכת איש המקצוע (חשוב לראות כי קבלן הפינוי מורשה על ידי המשרד להגנת הסביבה) וניסיונו בתחום.
חשוב לבקש הצגת תעודות שיבטיחו שאתם עובדים עם קבלן מקצועי, ולוודא כי החל מסימון העבודה וגידורה וכלה בפינוי לוחות האסבסט מהמקום – הקבלן מודע לנהלי החוק ומתכוון לפעול באופן שיבטיח את בריאותכם. זכרו! פינוי אסבסט הינה עבודה מסכנת את בריאותכם ובריאות היקרים לכם.

סיבי האסבסט, בטיפול לא נכון, עלולים להישאר באוויר שתנשמו למשך זמן רב! על כן – בחרו קבלן פינוי אסבסט מקצועי ויסודי, והבטיחו תהליך בריא של פינוי האסבסט – שיאפשר לכם להמשיך ולנשום אוויר בריא בביתכם.

bottom of page